Diar MD Zvyky a Rutina

Buduj si zvyky s Diárom MD

„Si tým, čo robíš každý deň.“

Budovanie si dobrých zvykov a zbavovanie sa tých zlých je veda. Každý z nás by sa chcel pravidelne učiť, behávať alebo ísť večer skoro do postele a dopriať si dostatok spánku. V realite sa však necháme zlákať našimi zaužívanými chodníčkami a zbaviť sa obmedzujúcich návykov je veľmi ťažké a vyžaduje si špeciálnu pozornosť.

Ak by niekto objavil univerzálny recept na zmenu zlozvykov, už by sme všetci chodili po svete ako superproduktívne roboty. Toto sa však nikdy nestane, lebo každý z nás funguje trošku inak. Výsledky štúdií z MIT z roku 2010 však nasvedčujú, že existuje užitočná osnova, ktorou sa môžme riadiť.

Charles Duhigg vo svojej knižke “The Power of Habit” opisuje tri komponenty, z ktorých sa skladá každý zvyk.
Spúšťač
Aktivita
Odmena

Na pochopenie našich vlastných zvykov si musíme najprv identifikovať, aké sú jednotlivé komponenty určitého zvyku. Aktivita býva väčšinou najjednoduchšie identifikovateľná.

Zoberme si taký jednoduchý zlozvyk, ktorý má mnoho z nás a tým je napr. „výlet do kuchyne” počas učenia sa na skúšku. Zješ tam nejakú maškrtu, pokecáš s rodičmi alebo spolubývajúcimi, je ti dobre v ten daný moment, no po chvíli sa cítiš previnilo. Sľúbiš si, že poobede to už nespravíš, no…márne.

To by bola tá Aktivita. Ďalej to už nie je také ľahké, no skúsime si uvedomiť, čo je tým Spúšťačom. Si hladný/á? Nebaví ťa kapitola, ktorú práve čítaš? Nemáš dostatok energie? Nuda?

A čo je tou Odmenou? Samotná maškrta? Zmena prostredia? Krátky rozhovor s ľuďmi v kuchyni? Energia, ktorá stúpne z návalu cukru?

Spúšťač alebo Odmena sú komponenty, ktoré nevieme veľmi ovplyvniť, no môžme experimentovať so samotnou Aktivitou. Niekedy to môže trvať pár dní a niekedy aj týždne.

Keď cítiš nutkanie dať si niečo sladké z kuchyne, skús pozmeniť svoju obvyklú reakciu. Napríklad sa len tak prejdi, ďalší deň si pokecaj s ľuďmi okolo a inokedy si daj kávu. Každý deň si zaznamenáš, či Odmena, ktorá prišla, ťa zbavila chuti na sladké. A takto možno zistíš, že problém bol niekde inde. Takýmto spôsobom si dokážeš meniť návyky.

Rutina

Slovo Rutina znie nudne, no ver nám, že bez tejto „nudy” to na medicíne ide veľmi ťažko. Niektoré dobré zvyky alebo pozitívne činnosti si teda môžeš dať do svojej rannej či večernej rutiny. Ak ti niektoré aktivity na seba pekne nadväzujú, tak je oveľa jednoduchšie ich bez rozmyslu vykonať.

V takej rannej rutine máš už pravdepodobne zakomponované vstávanie, umývanie si zubov, raňajky, sprchu, či odchod z domu. K týmto aktivitám, ktoré máš už zaužívané a slúžia ako spúšťače, si jednoducho pridáš ďalšie. Napríklad si ráno prečítaš 10 strán z rozčítanej knižky, pripravíš si zdravé ranajky, pozrieš si 5 nových slov z cudzieho jazyka alebo si zacvičíš.

Čím konkrétnejšiu rutinu si vyskladáš a časovo naplánuješ, tým jednoduchšie sa ti bude plniť a v konečnom dôsledku dosiahneš veľa ešte pred tým, ako začneš svoj deň.

Večerná rutina môže fungovať veľmi podobne. Naplánuj si pár ďalších aktivít ku tým, ktoré už dnes robíš a večer si zreflektuj deň, ktorý si práve prežil/a. Ideálne aj s Diárom MD v ruke.

Príklad Rannej rutiny pre tvoju inšpiráciu:
7:00 – Budíček, ktorý neposúvam, vypijem pohár vody, otvorím okno.
7:05 – Pripravím si raňajky a vypočujem si denný podcast.
7:15 – Zacvičím si vopred pripravenú sériu cvikov s dobrou hudbou.
7:35 – Vychutnám si pripravené raňajky.
7:45 – Dám si sprchu, spravím zo seba človeka, umyjem si zuby.
7:55 – Napíšem si do Diára MD 5 nových anglických slovíčok.
8:00 – Odcházam na stáž.

Príklad Večernej rutiny:
23:30 – Vypnem PC, zavriem „anatku”.
23:35 – Zoberiem Diár MD a zamyslím sa nad dnešným končiacim sa dňom. Uvedomím si, čo som sa dnes naučil/a a za čo som vdačný/á. Naplánujem si ďalší deň.
23:50 – Prečítam si pasáž z obľúbenej knižky a idem spať.