Diar MD Balans.jpg

Nájdi si balans na medicíne

Toto cvičenie z Diáru MD je inšpirované myšlienkou z výbornej knižky “Designing your life” od Billa Burnetta. Spolu s kolegom zo Stanfordu aplikovali dizajnové myslenie pri vývoji nových produktov, technológii, či umeleckých diel na ten najdôležitejší projekt – náš život.

Knižku môžme iba odporučiť, určite tam nájdeš množstvo inšpirácie.:)

V tomto cvičení si uvedomíš, kde sa práve nachádzaš v štyroch rôznych oblastiach života. Chceli sme, aby tieto oblasti boli šité presne pre medikov a tak sme sa pýtali desiatok lekárov a lekárok, aké oblasti boli pre nich v živote počas medicíny kľúčové, a ktoré z nich je dôležité mať vybalansované. Prišli sme na tieto štyri:

ŠTÚDIUM (skúšky, prednášky, semináre, praxe, ŠVOČ, ERASMUS, diplomovka, zahraničné stáže, … )

ZDRAVIE (šport, relax, spánok, zdravá strava, duševné zdravie, meditácia, … )

VZŤAHY (rodina, priatelia, známi, spolužiaci, partner/ka, profesionálny network, … )

OSOBNOSTNÝ RAST (cudzie jazyky, soft-skills, komunikácia, dobrovoľníctvo, projekty, cestovanie,… )

 

Hneď ako vezmeš Diár MD do ruky, ako prvé si môžeš poznačiť, kde sa v jednotlivých oblastiach nachádzaš a napísať si k nim krátky popis, prečo si práve tam, kde si. Táto škála ti bude slúžiť ako kontrolky na palubovke. Hneš uvidíš, v ktorej oblasti ti buď docháza palivo alebo sa ti prehrieva motor. V diári máš každé dva mesiace priestor si to zhodnotiť a popracovať  na oblasti, ktorú chceš zlepšiť.

 

Pokým nezistíš, kde si TERAZ, je ťažké vedieť, kam smeruješ.”

Úplne dokonalý balans nemusí byť tvojím cieľom, no už len zbežný pohľad na tento diagram ti môže naznačiť, že niečo nie je v poriadku. Je to ako alarm na monitore vitálnych funkcií, na ktorý musíš reagovať nejakou akciou